Zastosowanie hali namiotowych w ogrodnictwie – ekonomiczne szklarnie

Organizacja dużej przestrzeni osłonionej od działania warunków atmosferycznych dla wielu ogrodników i sadowników to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza w okresach wzmożonego zapotrzebowania na konkretne produkty. Tymczasem rozwiązanie jest bardzo proste i ekonomiczne – wystarczy zainwestować w lekkie konstrukcje stalowe lub wynająć hale namiotową na sezon. W tych obiektach bez problemu można przechowywać materiały wymagające zadaszenia lub nawet zorganizować szklarnie. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców zajmujących się sadzonkami choinek, świerków, ogórków czy pomidorów.

Namioty magazynowe są także bardzo często wykorzystywane jako hurtownie na świeżym powietrzu – doskonale zaadaptowana przestrzeń oraz możliwość ustawienia hali w dowolnym miejscu umożliwia przeniesienie swojego biznesu bliżej centrów handlowych i tym podobnych miejsc. Same supermarkety w ten właśnie sposób organizują ogrodnicze bazary gdzie sprzedają rośliny sezonowe np. choinki i ozdoby świąteczne.
budowa hal

Hale namiotowe jako szklarnie

Najpopularniejszym zastosowaniem hal namiotowych jest jednak przeznaczenie ich na szklarnie. Przemawia za tym lekkość stelażu oraz prostota w konstrukcji poszczególnych elementów. Bez problemu można zmontować w nich tunele foliowe, które będą doskonałym środowiskiem dla warzyw i innych roślin ceniących określone warunki klimatyczne. W szklarniach tego typu zastosowane są poziome rury skręcane na wylot śrubami łączącymi pałąki tuneli. Wykorzystywane są tutaj także stalowe tężnie dzięki czemu tunele foliowe są stabilne i bardzo dobrze trzymają się podłoża. Nie trzeba demontować całej konstrukcji by pojedynczy tunel przenieść w inne miejsce.

Folia do szklarni/tuneli foliowych

Najlepszą folią używaną do szklarni tego typu będzie gruba i odporna na uszkodzenia mechaniczne folia czterowarstwowa. Dobrze gdy dodatkowo jest wzmacniana siatką nylonową. Zapewnia to dodatkowy efekt termiczny i antykondensacyjny. Ochrona upraw przed przymrozkami oraz stałe utrzymywanie się temperatury wewnątrz tunelu zostało potwierdzone i sprawdzone, dlatego zastosowanie szklarni wewnątrz hali namiotowej jest jak najbardziej polecane. Dodatkowym źródłem ciepła mogą być także mobilne nagrzewnice, które są uczulone na nadmierną emisję CO2 i skutecznie ogrzewają szklarnie lub tunele. Sposób ten jest szeroko stosowany w ogrodnictwie.
hale przemysłowe