Cechy charakterystyczne stali

Z czym kojarzy się nam stal?stal W pierwszym odczuciu jest to z pewnością ogromna wytrzymałość, a w drugim: doskonały komponent budowlany, ponieważ na swój sposób jest plastyczny i pozwala na szeroki wachlarz zastosowań, z drugiej strony jest też sprężysty i stosunkowo lekki. Tak dobre właściwości mechaniczne już wieki temu zadecydowały, że to właśnie stal będzie odpowiadała za rozwój wielu gałęzi przemysły. Czym bez niej byłby przemysł kolejowy, górniczy czy maszynowy? Budownictwo również zatrzymałby się w miejscu, gdyby nie możliwości, które daje wykorzystanie stalowych materiałów budowlanych. Przyjrzyjmy się cechom charakterystycznym stali.

 

 

Cechy charakterystyczne stali

  • stal jest sprężysta, dzięki temu może wrócić do pierwotnego kształtu nawet po zaprzestaniu działania na nią sił powodujących odkształcenie
  • stal jest udarna, a to oznacza, że jest odporna na obciążenia dynamiczne
  • jest też twarda: im więcej zawiera w swoim składzie węgla tym jest twardsza.
  • jest spawalna, można zatem łączyć jej elementy przy użyciu spawania
  • cechuje ją wysoka odporność na warunki atmosferyczne oraz na działanie środowiska
  • jest wytrzymała na rozciąganie oraz działanie innych sił: naprężanie, wydłużanie itd.

Zastosowanie stali

stalowe konstrukcje
Stal jest bardzo często wykorzystywanym materiałem i stosuje się w budowie kadłubów statków oraz platform morskich. Jej cechy charakterystyczne są również wykorzystywane przy produkcji karoserii samochodów oraz puszek do konserw. Stalowe mamy także elewacje oraz pokrycia dachowe. Ogólnie sektor budowlany upodobał sobie ten materiał i wykorzystuje go z powodzeniem podczas budowania mostów, wiaduktów oraz zwykłych budynków. Najpopularniejsze jednak jest wykorzystywanie stali do produkcji lekkich konstrukcji halowych służących do przechowywania wielkogabarytowych towarów.
Aby przedłużyć żywotność stalowych elementów należy dbać o ten materiał co jakiś czas go konserwując. Dzięki specjalnym preparatom można uniknąć korozji oraz zabójczej dla stali: rdzy. Stal wykorzystywana w budownictwie jest odpowiednio przygotowana fabrycznie, jednak osłonięte elementy co jakiś czas wymagają odświeżenia i przeglądu.