Rodzaje hal stalowych: magazyny otwarte, półotwarte oraz zamknięte

Naturalnym wyborem jest zaadaptowanie hali stalowej na magazyn. Budynek o tak dużych gabarytach, wręcz nieograniczonych możliwościach konstrukcyjnych wydaje się idealnym rozwiązaniem dla wielu rodzajów przedsiębiorczości. Przemysł potrzebuję różnego rodzaju magazynów, które można segmentować pod względem poziomu zmechanizowania czy po przeznaczenia. Jednym z popularniejszych podziałów są jednak konstrukcyjne rozwiązania zastosowane w poszczególnym budynku. Dzięki temu możemy rozróżnić magazyny zamknięte, otwarte oraz półotwarte.

Magazyny otwarte

Magazyny otwarte są częstym wyborem przedsiębiorców, którzy potrzebują miejsca schronienia dla swoich wyrobów, są to jednak produkty odporne na działanie czynników atmosferycznych. Ze względu na to, że ich budowa nie pochłania wielkich kosztów finansowych, bardzo często można je spotkać na wielometrażowych działkach. To właśnie tak składuje się np. drewno, elementy ceramiczne, glazurę czy pustaki, cegły, inne materiały budowlane nie wymagające suchego terenu. Materiały pochodzenia mineralnego również będą tutaj bezpieczne. Najczęściej magazyn otwarty wygląda jak wielka, stalowa altana ponieważ zawiera wyłącznie dach, bez żadnych ścian bocznych. Wielu specjalistów za magazyn otwarty uważa zwykłe, tyle że ogrodzone, pole – w naszym mniemaniu magazyn musi spełniać swoją funkcję ochronną zatem przynajmniej zadaszenie powinien posiadać.
esiedlce.pl

Magazyny półotwarte

Konstrukcyjnie, jak sama nazwa wskazuje, takie magazyny są częściowo osłonięte. Zawierają dach oraz przynajmniej 2, najczęściej 3 ściany boczne. Nie ma problemu by była to konstrukcja postawiona z elementów składanych. Takie rozwiązanie umożliwia transport hali w inne miejsce. Może też być wybudowana na stałe. W takich halach przechowuje się materiały narażone na negatywny wpływ czynników atmosferycznych. Np. cement czy gips źle znoszą wilgoć, dlatego powinny być odpowiednio osłonięte. Produkty takie są odporne na zmiany temperatur, nie wymagają zatem całkowitego zamknięcia, trzeba jednak kontrolować bezpośredni wpływ pogody na ich opakowania.

Magazyny zamknięte

Ostatni rodzaj magazynów to całkowicie zamknięte budynki, które zawierają nie tylko komplet ścian bocznych, ale także podłogę oraz okna. Dach bardzo często jest dodatkowo izolowany by zapewnić przechowywanym wyrób jak najlepsze warunki. Zdecydowana większość magazynów na terenie Polski to magazyny zamknięte. Składowane są w nich artykuły spożywcze, materiały budowlane np. druty, nawozy czy elementy wyposażenia wnętrz.
budowa hal