Pomysł na biznes – budowa hal produkcyjnych pod wynajem

Jeżeli szukasz pomysłu na biznes, chcesz zainwestować kapitał w ciekawy sposób oraz boisz się ryzyka – ten artykuł z pewnością jest dla Ciebie. Powstał on z myślą o ludziach, którzy dysponując odpowiednimi środkami szukają pomysłu na inwestycje z wysoką stopą zwrotu, bezpiecznego i sprawdzonego w innych krajach. Mamy dla nich rozwiązanie – postawienie hali produkcyjnej pod wynajem.

Skąd to zainteresowanie?

panoramafirm.pl
panoramafirm.pl
Po wejściu Polski do Unii Europejskiej nasze granice zostały otwarte dla zachodnich przedsiębiorców. Bardzo wielu z nich postanowiło przenieść swój zakład produkcyjny do naszego kraju. Firmy te działają na zasadzie wynajomowania lub dzierżawienia magazynów, hal produkcyjnych oraz magazynowych. Szukają lokali o dużych powierzchniach, często z zapleczem sanitarnym, socjalnym, biurowym itd. Inwestycja w budowę takich hal jest zatem strzałem w dziesiątkę. W Polsce powstają całe strefy ekonomiczno-handlowe lub stricte przemysłowe. Posiadanie gruntu w sąsiedztwie rozwijających się przedsiębiorców zapewni nam nie tylko stałych najemców, ale także efektywne wykorzystanie ziemi i jej kapitału.

Badania pokazują, że zainteresowanie tego typu usługami jest bardzo duże i stale rośnie. Nie trzeba wiele, by stać się konkurencyjnym na tym rynku. Warto jednak zadbać o podstawowe funkcjonalności danej hali przemysłowej oraz infrastrukturę działki – bliskość do drogi, podłączenia elektryczne, wodne itd.

Ile kosztuje postawienie hali na wynajem?

Cenny są oczywiście zróżnicowane, a warunkiem ostatecznym jest oczywiście wielkość danej hali. Od jej powierzchni bowiem, w połączeniu z lokalizacją oraz podstawowymi funkcjonalnościami zależy ostateczny koszt budowy. Estetyka samego wykonania ma mniejsze znaczenie, jednak użycie dobrych materiałów oraz dbałość o szczegóły będą dodatkowymi atutami za wynajmem akurat naszego obiektu. Szacuje się, że koszt postawienia hali o wymiarach 10 m x 25 m x 4 m, z blaszanym pokryciem dachowym waha się od 260 do 360 tysięcy złotych. Przyjmując, że średni koszt wynajmu takiego obiektu wynosi ok. 8 tys. zł, koszt zainwestowanego kapitału zwraca się po ok. 3 latach.

Ile można na tym zarobić?

Miesięczny koszt wynajmu hali może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście kwota ta wynika z wielkości podnajmowanej powierzchni oraz stanu na dzień wynajmu. Jednak duże zagraniczne firmy nie boją się cyfr tego rzędu i z powodzeniem płacą wymagane kwoty za wynajmowane powierzchnie. Mniejsze hale mogą liczyć na czynsz w wysokości kilku tysięcy złotych.

esiedlce.pl
esiedlce.pl