Podstawowe układy konstrukcyjne hal

Dwa elementy decydują o tym, z jak układem konstrukcyjnym hali mamy do czynienia. Pierwsza rzecz która powinna nas zainteresować to główny ustrój nośny, a następnie konstrukcje wsporcze ścian oraz dachu. Te dwa składniki dadzą nam dokładną odpowiedź z jakim układem konstrukcyjnym hali mamy przyjemność pracować.

Dziś oraz w następnym wpisie zajmiemy się rodzajami ustrojów nośnych. Jest to o tyle kluczowy element projektowania hali, że to właśnie od niego zależy jak zostaną przeniesione na fundamenty obciążenia hali. Wyróżniamy:

  • ustrój poprzecznie płaski
  • Ustrój przestrzenny

Płaskie ustroje nośne w budownictwie hal

Główną zaletą tego rozwiązania jest stosunkowo prosty montaż oraz demontaż konstrukcji. Dużo szybciej jest wytworzyć i przetransportować hale w układzie płaskim niż przestrzennym.

Typy ram w ustroju płaskim to: ramy z ryglem kratowym, ramy pełno ścienne, ramy kratowe. W tego typu halach nie ma ograniczenia co do ilości naw i można zaprojektować hale jednonawową, lub jeżeli jest takie zapotrzebowanie to także wielonawowe.

Zalety hal w układzie płaskim

Największą zaletą wyboru ustroju płaskiego jest niezliczona możliwość adaptacji hali. Jeżeli prowadzimy sezonową działalność to będzie to rozwiązanie najbardziej optymalne i najlepiej opłacalne. Dodatkowymi plusami jest łatwy transport oraz szybki montaż konstrukcji. Gdy będziemy chcieli przenieść halę w inne miejsce to również nie będzie z tym problemu, demontaż nie sprawia problemu.

W marcowym wpisie opiszemy ustrój przestrzenny. Czytajcie nas.

pracownik budowy